Peter Mayle

Prowansalskie specjały

Absynt, trunek zabytkowy

"Absynt (...), zielony likier, pierwotnie uzyskiwano poprzez destylację z wina i piołunu. Bardzo gorzki, pobudzający i halucynogenny, łatwo wchodził w niebezpieczny nałóg. Miał prawie 70 procent alkoholu i mógł powowdować ślepotę, epilepsję, obłęd. Podobno pod jego wpływem Van Gogh obciął sobie ucho, a Verlaine postrzelił Rimbauda".

"Zawsze Prowansja"

Aligot

"Dwa funty ziemniaków, jeden funt tome d'Aubrac (świeży miejscowy ser), pół funta kwaśnej śmietany, sól, pieprz. Ugotować i przetrzeć kartofle, dodać kwaśną śmietanę i ser, mieszać, jakby od tego zależało życie. Jeśli są trudności z wydobyciem chochli z garnka, coś jest nie tak. Trzeba napić się wina i zacząć od nowa".

"Jeszcze raz Prowansja"

Bouillabaisse, czyli zupa rybna

"W Tulonie w bouillabaisse muszą być kartofle. W Marsylii świętokradztwem byłoby je dodać. Zdania są równie podzielone, jak co do homara. Jest w zupie czy go nie ma? Zależy gdzie".

"Jeszcze raz Prowansja"

Oto najmniej sporny skład: ryby różnych gatunków, ale obowiązkowo racasse razem z łbem, gotuje się z dodatkiem szafranu i czosnku.

Camembert na rozgrzewkę

Pudełko z wyjętym z papieru serem wkłada się do żaru. "Pudełko się pali. Skórka sera czernieje. Ser się topi, ale... (...) jest zamknięty w skórce. Nie może uciec do ognia. (...) Alors, bierze się bagietkę i rozcina na pół. Teraz (...) wyjmuje się ser z ognia, robi dziurę w skórce i wlewa stopiony ser do środka. Et voila!"

"Zawsze Prowansja"

Châteaunef-du-pape

"Wreszcie dotarliśmy do cudu Michela, châteaunef-du-pape z 1981 roku. Choć będzie leżakować jeszcze przez wiele lat, już jest arcydziełem, ze swoją robe profonde, ze śladem zapachów korzeni i trufli, ze swym ciepłem, równowagą - by nie wspomnieć o zawartości alkoholu, która zbliża się do piętnastu procent. Myślałem, że Michel skoczy głową naprzód do kieliszka. Miło jest widzieć człowieka kochającego swoją pracę".

"Zawsze Prowansja"

Esencja lawendowa

Lekarstwo na wszelkie dolegliwości. Środek dezynfekcyjny na zadrapania i ugryzienia owadów,, do płukania gardła, do inhalacji, przeciw skorpionom. Suszoną lawendę wkłada się do bieliźniarek, pęczki suszonej lawendy wrzuca się do kominka.

Kozie sery

"Kozie sery cechuje zdumiewająca różnorodność. Świeże są lekkie, łagodne, śmietankowe. Z wiekiem twardnieją, nabierają ostrości w zalewie z oliwy i ziół, obtoczone w grubym czarnym pieprzu albo ugarnirowane dzikim cząbrem".

"Jeszcze raz Prowansja"

Melony

- przysmak, który urzeka gardło i chłodzi brzuch.

"...pokazał nam małe melony, nie większe od jabłek, które właśnie kupił na targu. Wyjęte łyżką ze skórki, polane mieszaniną soku winogronowego i brandy, miały się chłodzić przez dwadzieścia cztery godziny w lodówce. Będą smakować, zapewniał nas Regis, jak usta młodej dziewczyny".

"Zawsze Prowansja"

"Odciąć kawałek owocu z góry, wygarnąć pestki, wlać do środka butelkę wódki i na dobę włożyć do lodówki. Powchłonięciu wódki miąższ będzie mocnym, niewyobrażalnie delikatnym deserem".

"Jeszcze raz Prowansja"

Miód

"W Mas des Abeilles (...) miód pachnie lawendą, rozmarynem albo tymiankiem; można kupić ocet miodowy, królewską galaretkę i przepyszną miodową musztardę".

"Jeszcze raz Prowansja"

Oliwa

"W Prowansji służyła do codziennego użytku i nikt jej nie żałował. Kupowanej w pięciolitrowych bidons używaliśmy do smażenia, do marynowania czerwonej papryki i serów z koziego mleka oraz do przechowywania trufli. Maczaliśmy w niej chleb, kąpaliśmy w niej naszą sałatę, a nawet stosowaliśmy ją do zabezpieczenia przed kacem. (Uważa się, że łyżka stołowa oliwy zażyta tuż przed piciem pokrywa wnętrze żołądka i chroni przed skutkami młodego wina rose.) Nasiąkaliśmy oliwą jak gąbki (...). Nigdy nie kupowaliśmy jej w sklepach czy domach towarowych, lecz zawsze w wytłaczarniach lub u producenta (...)".

"Jeszcze raz Prowansja"

Oliwki

"Na dwóch [straganach] oliwki - wyłącznie oliwki - przyrządzone na wszelkie możliwe sposoby: oliwki a la grecque, oliwki w oliwie o smaku ziołowym, oliwki zmieszane ze szkarłatnymi łupinkami ziela angielskiego, oliwki z Nyons, oliwki z Les Baux, oliwki podobne do czarnych śliweczek albo wydłużonych zielonych winogron. Stały rzędem w przysadzistych drewnianych kadziach, lśniące, jakby każdą z nich z osobna wypolerowano".

"Zawsze Prowansja"

Omlet z truflami

"Były [omlety] wilgotne i puszyste, z niewielkim, aksamitnie czarnym jądrem trufli w każdym kęsie".

"Rok w Prowansji"

Przepis na omlet-gigant - próba pobicia rekordu do Księgi Guinnessa: "70 000 jaj, 100 kilo trufli, 100 litrów oleju, 11 kilo soli i 6 kilo pieprzu przewróci na patelni o średnicy dziesięciu metrów drużyna złożona prawdopodobnie z prowansalskich olbrzymów. Dochód przeznacza się na cele charytatywne. (...) Już teraz prowadzi się pertraktacje w sprawie zakupu nowiutkich betoniarek, które pod nadzorem kilku najznakomitszych kuchmistrzów z Vaucluse ubiją składniki i nadadzą im odpowiednią konsystencję".

"Zawsze Prowansja"

Pastis, czyli mleko Prowansji

"Wraca z małą szklaneczką, napełnioną może w jednej czwartej, jeśli był szczodry, i omszałą karafką wody. Płyn w szklance mętnieje po dodaniu wody, przybiera kolor ni to żółty, ni to mgliście szary, i bucha ostry, słodki zapach anyżku".

"Dla mnie najmocniejszym składnikiem pastisu nie jest anyżek ani alkohol, lecz atmosfera, ona zaś dyktuje, jak i gdzie należy go pić. Nie wyobrażam sobie picia go w pośpiechu".

"Zanim się tu przeprowadziliśmy, zawsze uważałem pastis za towar, cenny francuski produkt, wytwarzany przez dwie olbrzymie instytucje. Był pernaud, ricard i nic więcej. Potem zacząłem się natykać na inne - casanis, janot, granier - i zastanawiać, ile jest różnych marek. Naliczyłem pięć w jednym barze, siedem w drugim. Każdy zapytany prowansalczyk był naturalnie ekspertem".

"Zawsze Prowansja"

Pebronata - czyli gulasz cięlecy.

"Skierowano nas do starej części miasta [Apt], do rzeźnika, który miał reputację mistrza i zarazem człowieka trés serieux. (...) Usatysfakcjonowany wrażeniem jakie na nas zrobił, wykroił piękny kawał cielęciny i zmienił ton na profesjonalny. Wyżyłował mięso z błon, pokroił w kostki, napełnił małą torebeczkę posiekanymi ziołami, powiedział nam, gdzie kupić najlepszą paprykę (cztery zielone i jedną czerwoną, w kontrastujących barwach ze względów estetycznych), dwukrotnie sprawdził przepis, żeby sie upewnić, że nie popełnimy jakiegoś betisse [głupstwa] i zasugerował odpowiednie wino reńskie".

"Rok w Prowansji"

Pieczywo

"Do aperitifu powinienem wybierać między maleńkimi sześcianikami zwanymi toats, pain surprise, które mogą być przyprawione drobniutko posiekanym boczkiem, a pachnącymi feuillets sales." Do sałatek: chleb cebulowy, czosnkowy, oliwkowy i z rokfortem. Do owoców morza tylko cienko pokrojony chleb żytni. "Naliczyłem osiemnaście rodzajów pieczywa, od tymiankowego do pieprzowego, od orzechowego do chleba z otrębami"

"Rok w Prowansji"

Sałatka na przystawkę:

Oliwki, anchois, jajka na twardo, ziemniaki w plastrach, tuńczyk - wszystko podane na wielobarwnej sałacie.

Tapenade - czarne masło Prowansji

"Madame za ladą powiedziała, żebym spróbował jedną sardelę z pulchną czarną oliwką. Czy umiem robić tapenade, pastę z oliwek i sardeli? Codziennie garnek takiej pasty, a dożyję setki".

"Zawsze Prowansja"

"...tłusta zupa z czarnych oliwek, która doskonale się rozpryskuje" (pies Zuch z "Psiego żywota")