Peter Mayle

Podpuchy Massota

Civet de renard [potrawka z lisa] à la facon Massot

"Podejść młodego lisa i celować starannie w głowę, która nie jest interesująca od strony kulinarnej. Śrut w jadalnych częściach lisa może spowodować złamanie zęba - Massot wskazał na dwa własne ułomki - i niestrawność.

Obedrzeć lisa ze skóry i obciąć jego parties. Tu Massot wykonał odpowiedni ruch ręką w okolicy własnej pachwiny, a następnie skomplikowanym skrętami dłoni zilustrował procedurę patroszenia.

Pozostawić oczyszczony korpus pod zimną bieżącą wodą na 24 godziny, by stracił gout sauvage [smak dziczyzny]. Osuszyć, włożyć do worka i wywiesić na noc na dworze, najlepiej gdy jest mróz.

Następnego dnia umieścić lisa w żeliwnej brytfance i zalać mieszaniną krwi z czerwonym winem. Dodać ziół, cebuli i ząbków czosnku i dusić przez dzień lub dwa. Massot przeprosił za brak precyzji, lecz (...) czas duszenia zależy od wielkości i wieku lisa.

W dawnych czasach jadało się lisa z chlebem i gotowanymi ziemniakami, ale dziś, dzięki postępowi i wynalezieniu garnków do smażenia frytek, można podać lisa z pommes frites."

Sposób na żmije

"Oczywiście, zawsze może pan próbować ludowej sztuczki: chwycić żmiję za głowę i ścisnąć, aż otworzy pysk. Wtedy splunąć jej mocno do pyska i plok! - żmija jest martwa. (...) Ale najlepiej wziąć ze sobą kobietę. Kobiety nie biegają tak szybko jak mężczyźni, i żmija dopadnie najpierw ją".