Peter Mayle

Nota biograficzna

Peter Mayle, autor znanych polskim czytelnikom książek o Prowansji, kształcił się w Brighton College oraz w Harrison College na Barbados. Tę ostatnią uczelnię porzucił w wieku szesnastu lat i wrócił do Anglii, gdzie następnie imał się różnych zajęć - m. in był kelnerem i kierowcą ciężarówki.

Po ukończeniu dwudziestu jeden lat przeprowadził się do Nowego Jorku i podjął pracę w agencji reklamowej Davida Ogilvy'ego. W branży reklamowej przepracował piętnaście lat po obu stronach Atlantyku. Wdrapawszy się na sam szczyt drabiny stanowisk, doszedł do wniosku, że przestało go to bawić, po czym rzucił "to wszystko" i wyjechał z żoną do Prowansji z zamiarem napisania powieści.

Nie był debiutantem. Pierwsza książka Petera Mayle'a "Where I Come from", w której autor objaśnia dzieciom tzw. fakty życia, wyszła w roku 1973 i dotąd cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Prawdziwą sławę przyniósł mu jednak "Rok w Prowansji" (1989). Opisuje tam swe doświadczenia i przygody w nowym kraju - począwszy od zmagań z francuską biurokracją i tamtejszymi rzemieślnikami, a na urokach prowansalskiej kuchni skończywszy. Po tym bestselerze przyszły następne. Wszystkie - poza pierwszą - ukazały się w wydawnictwie Prószyński i S-ka.