Peter Mayle

Nauki majstra Menicucciego

Dlaczego zimy w Prowansji są coraz surowsze?

"Jasne jest, że wiatry, które przynoszą chłody z Rosji, nadciągają do Prowansji z większą prędkością niż poprzednio. W rezultacie dotarcie na miejsce przeznaczenia zajmuje im mniej czasu, co z kolei daje mniej czasu na ogrzanie się podrodze. A przyczyną (...) są zmiany w budowie skorupy ziemskiej. Mais oui! Gdzieś pomiędzy Syberią a Menerbes ziemia uległa spłaszczeniu, wskutek czego wiatry mają prostszą drogę na południe".

O związku elektryczności z muzyką

"Elektryczność jest sprawą nauki i logiki. Muzyka jest sprawą nauki i logiki. Vous voyez? Już jest wspólny mianownik. A kiedy się zwróci uwagę, jak uporządkowany i logiczny jest przebieg linii melodycznej w niektórych dziełach Mozarta, wniosek sam się nasuwa: Mozart byłby znakomitym elektrykiem".

O czystości Morza Śródziemnego

"[Brigitte Bardot] ma zamiar opuścić Saint-Tropez. (...) I wcale jej się nie dziwię. Czy pan wie (...), że w każdej chwili każdego dnia w sierpniu pięć tysięcy ludzi robi pipi do morza? (...) Kto chciałby być rybą?"

O dziwach przyrody

"...ten kot ma niezwykłe powonienie, potrafi odróżnić grzyby niebezpieczne czy trujące. Przyroda jest tajemnicza, cudowna (...) i częstokroć nie da się jej naukowo objaśnić.

Spytałem, co kot robi z grzybami jadalnymi. Zjada je, odparł Menicucci, ale nie na surowo. Muszą byc gotowane na oliwie i posypane siekaną pietruszką. To taka jego słabostka. C'est bizarre, non?"