Peter Mayle

Peter Mayle zachwala, dziwuje się, przestrzega

Wybieracie się do Prowansji? Marzy się wam wizyta w słynnym domu waszego ulubionego pisarza? No to poczytajcie.

O winnicach

"Kochamy winnice - uporządkowany rytm krzewów na tle nieregularnej sylwety gór; zmiany ich barw w miarę jak wiosna przechodzi w lato, a lato w jesień - z jasnoseledynowej w ciemną zieleń i wreszcie w żółcie i czerwienie; błękitnawe dymy w porze przycinania winorośli, kiedy pali się ścięte pędy; rzędy ogołoconych krzewów, sterczących z nagich pól w zimie - one były tu na swoim miejscu".

"Rok w Prowansji"

O Luberon

"Tuż za domem zaczynają się zbocza gór Luberon, które wznoszą się do wysokości ponad tysiąca metrów i ciągną się głębokimi fałdami z zachodu na wschód przez sześćdziesiąt kilometrów. Cedry, sosny i dąb karłowaty czynią je wiecznie zielonymi i zapewniają schronienie dzikom, królikom i łownemu ptactwu. Wśród skał i pod drzewami rosną polne kwiaty, tymianek, lawenda i grzyby, a ze szczytów przy dobrej pogodzie widać departament Basses-Alpes po jednej stronie i Morze Śródziemne po drugiej".

"Rok w Prowansji"

O mistralu

"A tymczasem o tysiące kilometrów na północ, zrodzony na Syberii wiatr nabierał prędkości na ostatni odcinek swojej drogi. (...) nadleciał z wyciem doliną Rodanu, zakręcił w lewo i uderzył w zachodnią ścianę naszego domu z siłą wystarczającą, by zedrzeć dachówki z dachu i wrzucić je do basenu oraz wyrwać z zawiasów okno, które nieopatrznie pozostawiliśmy otwarte".

"Rok w Prowansji"

O niepożądanych gościach

"Nikt nie jest tak gruboskórny jak poszukiwacz słońca i bezpłatnego noclegu; normalne towarzyskie wykręty nie zdają się na nic. Jesteście zajęci w tym tygodniu? Nie ma zmartwienia, przyjedziemy w następnym. Macie dom pełen murarzy? Nic nie szkodzi, i tak będziemy siedzieć przy basenie. Hodujecie w basenie barakudy i zbudowaliście na podjeździe pułapkę na czołgi? Zostaliście abstynentami i przeszliście na jarską dietę? Podejrzewacie psy o wściekliznę? Nie miało znaczenia, co mówiliśmy: wszystko spotykało się ze zdecydowaną odmową poważnego potraktowania i łagodną determinacją przezwyciężenia każdej wątłej przeszkody, jaką potrafiliśmy wymyślić".

"Rok w Prowansji"

"...padamy z nóg między wizytami, strzeżemy niezajętych dni i wolnych wieczorów (...). I co roku, kiedy kurz osiądzie, rozmawiamy z innymi członkami stowarzyszenia nieszczęsnych stałych mieszkańców o tym, jak uczynić lato mniejszą próbą wytrzymałości. Wszyscy się zgadzamy, że trzeba być stanowczym. Mówić "nie" częściej niż "tak". Znieczulić serce na niespodziewanego gościa, który nie może dostać pokoju hotelowego, na biedne dziecko, które nie ma basenu, na zrozpaczonego podróżnika, który zgubił portfel. Być stanowczym: pomocnym, życzliwym, nieuprzejmym, ale nade wszystko stanowczym".

"Zawsze Prowansja"

O telefonach

"Kiedy wróciliśmy do domu, właśnie dzwonił telefon. Jest to dźwięk, którego obydwoje nienawidzimy i każde z nas zawsze stara się tak manewrować, żeby uniknąć podnoszenia słuchawki. Żywimy wrodzoną niechęć do rozmów telefonicznych: telefon dzwoni bez uprzedzenia, w najmniej odpowiednim momencie, i zmusza człowieka do natychmiastowej odpowiedzi na pytania, których się nie spodziewał. (...) My zaczęliśmy się obawiać telefonów; podnosiłem słuchawkę, jakby to była dawno zdechła ryba".

"Rok w Prowansji"

O francuskich kierowcach

"...francuski kierowca uważa zrobienie komuś miejsca za moralną porażkę, podobnie jak czuje się moralnie zobowiązany do parkowania w miejscu, gdzie powoduje maksimum niewygód, oraz do wyprzedzania na zakrętach z brakiem widoczności".

"Rok w Prowansji"

O zamiłowaniach kulinarnych Francuzów

"Jedną z charakterystycznych cech Francuzów, która nam się podoba i którą wręcz podziwiamy, jest ich zapał, z jakim wybierają się do restauracji z dobrą kuchnią, nawet jeśli znajduje się daleko. Jakość jedzenia ma większe znaczenie niż wszelkie niewygody, i żeby dobrze zjeść, Francuz jest gotów jechać ze ślinką napływającą mu do ust godzinę lub nawet dłużej".

"Rok w Prowansji"

O prowansalskich powitaniach

"...potrzebowałem kilku miesięcy, żeby przywyknąć do prowansalskiego zamiłowania do fizycznych kontaktów. (...) Prowansalskie powitanie, równie drobiazgowe i gruntowne jak obszukiwanie przez brygadę antyterrorystyczną na lotnisku, początkowo było dla mnie przerażającym przeżyciem. Teraz mnie bawi, fascynują mnie uroki rytuału towarzyskiego i język znaków, istotny element każdego prowansalskiego spotkania.

Kiedy spotykają się dwaj nieobładowani mężczyźni, wymieniają co najmniej uścisk dłoni. Gdy ręce są zajęte jakimiś pakunkami, dostaje się do uściśnięcia przynajmniej mały palec. Jeśli ręce są mokre lub brudne, podadzą ci przedramię lub łokieć. (...) Bliższa znajomość wymaga bardziej demonstracyjnego okazania. (...) mężczyźni się całują. Obejmują się ramionami, poklepują po plecach, okładają pięściami po nerkach, szczypią w policzki. Jeśli Prowansalczyk jest naprawdę zadowolony ze spotkania, istnieje realna groźba wyjścia z jego objęć z powierzchownymi obrażeniami".

"Rok w Prowansji"

O klimacie i zagrożeniach Prowansji

"Prowansja stanowi zbyt wielki wstrząs dla człowieka Północy. Wszystko tu pełnokrwiste, skrajne. Temperatura potrafi spaść do trzydziestu stopni poniżej zera lub osiągnąć plus czterdzieści. Deszcz, kiedy w ogóle pada, pada tak gwałtownie, że podmywa drogi i blokuje autostrady. Mistral jest okrutnym, wyczerpującym wichrem, lodowatym zimą, a ostrym i suchym w lecie. W kuchni nie oszczędza się mocnych, niewyszukanych przypraw, które mogą dać się we znaki przewodowi pokarmowemu, przywykłemu do mniej wyrazistej diety. Wino jest młode i zwodnicze, łatwo go dużo wypić, ale ma większą zawartość alkoholu niż starsze wina, które się pija ostrożniej".

"Rok w Prowansji"

O biznesie turystycznym na Lazurowym Wybrzeżu

"Dla ludzi, którzy utrzymują się z Lazurowego Wybrzeża sezon jest krótki, a ich skwapliwość, żeby oskubać cię z pieniędzy, zanim nadejdzie jesień i skończy się zapotrzebowanie na nadmuchiwane gumowe łódki, jest wręcz namacalna i odpychająca. Kelnerzy z niecierpliwością czekają na napiwki, sprzedawcy poganiają cię, żebyś nie namyślał się za długo, a następnie odmawiają przyjęcia dwustufrankowego banknotu, ponieważ zdarzają się fałszywe. Atmosfera jest przesiąknięta pełną wrogości żądzą zysku, równie wyczuwalną jak czosnek i Ambre Solaire. Obcy są automatycznie klasyfikowani jako turyści i traktowani jak zawada, badani nieprzyjaznym wzrokiem, a tolerowani ze względu na pieniądze. Według mapy była to wciąż jeszcze Prowansja. Ale nie była to ta Prowansja, którą znałem".

"Rok w Prowansji"

O długich remontach (nie tylko w Prowansji)

"Przy długo trwającej przebudowie starego domu przychodzi taki moment, kiedy marzenie o skończeniu robót zagraża wszelkim szlachetnym, estetycznym intencjom, by zrobić to porządnie. Gdy opóźnienia się dodają, a wymówki mnożą: stolarz zaciął się w palec, murarzowi ukradziono samochód, malarz ma la grippe, armatura zamówiona w maju, a obiecana na czerwiec dociera dopiero we wrześniu (...) pokusa pójścia na skróty robi się nieprzeparta".

"Rok w Prowansji"

Nie wiecie, jak zmusić ekipę remontową do zakończenia prac w terminie? Przeczytajcie "Rok w Prowansji". Żona Petera Mayle'a wpadła tam na znakomity, godny opatentowania pomysł.

O piknikach

"Nie potrafiłem sobie wyobrazić zachwytu wzbudzonego piknikiem. Moje piknikowe doświadczenia, choć ograniczały się do Anglii, pozostawiły mi w pamięci wilgoś pełznącą po kręgosłupie od ustawicznie mokrej ziemi, mrówki spierające się ze mną o jedzenie, ciepławe białe wino i zmykanie pod jakąś osłonę, kiedy nieuchronna chmura pojawiała się nad głową i pękała nad nami. Nie cierpiałem pikników".

"Zawsze Prowansja"

O urodzinach

"nigdy nie przywiązywałem wielkiej wagi do swoich urodzin, nawet tych, które oznaczały przebrnięcie na chwiejnych nogach przez kolejny dziesiątek lat życia. Pracowałem w dniu, w którym ukończyłem trzydziestkę, pracowałem w dniu, w którym ukończyłem czterdziestkę, i wcale nie martwiła mnie myśl o pracy w pięćdziesiąte urodziny. Ale nie tak miałem je spędzić. Madame, moja żona, inaczej się na to zapatrywała".

"Zawsze Prowansja"

Jak Peter Mayle spędził pięćdziesiąte urodziny? Przeczytajcie "Zawsze Prowansja"!

O psie Boyu (Zuchu)

"Wyglądał strasznie - niehigieniczna włochata kula wielkości owczarka alzackiego, ozdobiona gałązkami i liśćmi wplątanymi w kudły, sterczące kości i wielki brązowy nos wyzierający z podszycia wąsów. Podniósł nogę przy samochodzie i rozgrzebał żwir łapami, po czym ułożył się na brzuchu, z wyciągniętymi tylnymi nogami, z wywalonym różowym językiem długości sześciu cali, upstrzonym kawałkami pasa bezpieczeństwa".

Co było dalej? Przeczytajcie "Psi żywot"!

O podpisywaniu książek

" [Siedząc w oknie księgarni] zawsze byłem zdenerwowany, bo patrzyli na mnie z bezpiecznej odległości ludzie, którzy nie chcieli zaryzykować i zbliżyć się na tyle, aby dało się porozmawiać. Może myśleli, że będę gryźć. Mało wiedzieli o tym, jaką ulgę odczuwają autorzy, kiedy śmiałek podchodzi do stolika. Po paru minutach samotnego siedzenia człowiek jest gotów chwytać się każdej słomki i podpisywać wszystko, począwszy od książek i fotografiii, a starych numerach "Nice-Matin" i czekach skończywszy".

"Zawsze Prowansja"

O psach i ich właścicielach

"Kiedy psy i właściciele zbiorą się en masse, zawsze można znaleźć żywy dowód na potwierdzenie teorii, że z czasem zaczynają się do siebie upodabniać. W innych częściach świata podobieństwo może się ograniczać do cech fizycznych - panie i bassety o zbliżonych podgardlach, wąsaci mali mężczyźni o krzaczastych brwiach i szkockie teriery, wymizerowani eks-dżokeje ze swymi chartami wyścigowymi. Ale że Francja jest Francją, chyba rozmyślnie dokłada się starań, aby podkreślić podobieństwo strojem, doborem ensembles, które psa i właściciela zamieniają w dopasowane do siebie dodatki".

"Zawsze Prowansja"

O handlu nieruchomościami w Prowansji

"Pośrednictwo w handlu nieruchomościami w Luberonie to zajęcie gorączkowe, zwłaszcza teraz, w okresie mody panującej na te tereny. Ceny nieruchomości wzrosły jak brzuch po trzech obiadach i nawet w czasie naszego krótkiego stałego pobytu widzieliśmy podwyżki nie mieszczące się w głowie, niewiarygodne. Miłą starą ruinę z połową dachu i paroma akrami ziemi proponowano jednym przyjaciołom za 3 miliony franków. Inni przyjaciele postanowili budować, a nie przerabiać, i przez tydzień przeżywali szok, spowodowany kosztorysem: 5 milionów franków".

"Zawsze Prowansja"

O niezbędności basenu

"Od pewnego momentu basen nie jest już luksusem, staje się niemal koniecznością, ten moment zaś następuje, kiedy temperatura dochodzi do trzydziestu ośmiu stopni. Ilekroć ludzie proszą o wynajęcie dla nich domu na lato, zawsze im to mówimy i niektórzy słuchają.

Inni nie i w dwa dni po przyjeździe mówią nam przez telefon to, co my mówiliśmy im parę miesięcy wcześniej. Jest tak gorąco, powiadają. Za gorąco na tenisa, za gorąco na rowery, za gorąco na zwiedzanie, za gorąco, za gorąco. Och, żeby tak basen. Jacy jesteście szczęśliwi. (...) Oczywiście! Moglibyśmy przyjechać rankiem, zamoczyć się szybko, żeby wam nie przeszkadzać. Nawet nie będziecie wiedzieli, że byliśmy.

Przyjeżdżają w południe z przyjaciółmi. Pływają. Opalają się. Zaczynają odczuwać pragnienie, co bardzo ich dziwi, i dlatego stoję za barem. Moja żona jest w kuchni, szykuje lunch dla sześciu osób. Vivent les vacances!".

"Zawsze Prowansja"

O prowansalskich osach

"Prowansalska osa, choć mała, ma zjadliwe żądło. A także nieelegancką metodę atakowania w basenie i natychmiastowej ucieczki. Przebiera skrzydełkami w wodzie za niczego niepodejrzewającą ofiarą, czeka, aż podniesie ramię, i - ciach! - tnie głęboko pod pachą. Boli to kilka godzin i często sprawia, że osoby użądlone ubierają się przed pływaniem w odzież ochronną. Jest to miejscowa wersja konkursu na Miss Mokrego Podkoszulka".

W Prowansji wynaleziono jednak specjalne pułapki na osy. Jakie? Przeczytajcie "Zawsze Prowansja"!

O maladie de Luberon [chorobie luberońskiej]

"Objawy występują zazwyczaj gdzieś w połowie lipca i zanikają dopiero w początkach września: szkliste, przekrwione oczy, ziewanie, brak apetytu, irytacja, ospałość i łagodna forma paranoi, której oznaką jest chęć wstąpienia do klasztoru.

To maladie de Luberon, czyli postępujące zmęczenie życiem towarzyskim. Choroba ta budzi mniej więcej tyleż współczucia, co kłopoty milionera ze służbą".

"Zawsze Prowansja"

O tłuszczu, który ponoć zabija

"Powstały różne dość ważne i apetyczne teorie, które tłumaczą zdrowe działanie prowansalskich wnętrzności. Jedna z nich głosi, że jest ono następstwem regularnego spożywania oliwy albo częstych dawek czosnku, spłukiwanych czerwonym winem - w ilościach od jednego do pięciu kieliszków na dzień (...). Zachorowalność na serce jest tutaj niższa niż gdziekolwiek indziej we Francji (...)".

"Na przekór konwencjonalnej wiedzy dietetyków i przyjętym zasadom gastronomicznej ostrożności, na południowym zachodzie jada się dużo rzeczy tłustych, zwłaszcza gęsi i kaczego tłuszczu. Smaży się na nim ziemniaki, dusi w nim fasolę na znakomity cassoulet, przechowuje confity, a pasztet z gęsich wątróbek to sam tłuszcz. (...) W nadziei, że odkryję związek między pasztetem z gęsich wątróbek a znakomitym zdrowiem, przewertowałem kilka książek, poświęconych diecie i żywieniu. Zawierały wciąż te same stare teorie (...) jesli chodzi o tłuszcz. On zabija, powtarzały, a kto go będzie jadł regularnie, zapewne jeszcze w kwiecie wieku wyciągnie kopyta, na śmierć nim zatkany".

"Jeszcze raz Prowansja"