Peter Mayle

Książki Petera Mayle'a

Książki Petera Mayle to kopalnia wiedzy dla:

zob. Peter Mayle zachwala, dziwuje się, przestrzega

"Rok w Prowansji", tłum. Ewa Adamska;

"Bywaliśmy tu częstokroć już wcześniej jako turyści, rozpaczliwie spragnieni naszej dorocznej dawki dwóch lub trzech tygodni prawdziwego ciepła i jaskrawego słońca. Ile razy stąd wyjeżdżaliśmy, z głębokim żalem i obłażącymi ze skóry nosami, obiecywalismy sobie, że pewnego dnia zamieszkamy tu na stałe. (...) A teraz, poniekąd ku naszemu zdumieniu, zrealizowaliśmy to marzenie. Spaliliśmy mosty za sobą. Kupiliśmy dom, wzieliśmy lekcje francuskiego, pożegnaliśmy krewnych i przyjaciół, zabraliśmy nasze dwa psy i zostaliśmy cudzoziemcami".

Książeczka napisana dowcipnie i ze smakiem, malująca znane i nieznane oblicza barwnej krainy, urzekła już miliony czytelników na całym świecie.

"Hotel Pastis", tłum Zofia Zinserling;

Zabawna, z typowo angielskim humorem opowiedziana historia dyrektora agencji reklamowej, który wprawdzie zdobył pieniądze i odniósł sukces, ale po czterdziestce i drugim rozwodzie jest już zmęczony życiem. Znudzony pracą i szarzyzną jesiennego Londynu, jedzie na krótki urlop do Francji. W uroczej wiosce w Prowansji poznaje ładną Francuzkę i za jej namową remontuje we wsi stary dom, bypoprowadzić w nim hotel. Nie czeka go jednak spokojny żywot pod słonecznym niebem, bo w angielskiej prasie przypuszcza na niego atak zgorzkniały dziennikarz, gangster z Marsylii domaga się pieniędzy za "ochronę" hotelu, a na domiar złego do akcji wkraczają porywacze...

"Zawsze Prowansja", tłum. Zofia Zinserling;

Jest to wiązanka uroczych obrazków z prowansalskiej wsi, zabarwionych charakterystycznym angielskim humorem. Przezabawne sytuacje i niezwykle malownicze typy francuskich wieśniaków na tle dyszących upałem, i zda się, pachnących młodym winem słonecznych krajobrazów składają się na tę książkę, którą chciałoby się czytać ciągle na nowo.

"Pogoń za Cezanne'em", tłum. Zofia Zinserling;

Młody, przystojny oraz inteligentny fotograf krąży między Nowym Jorkiem, gdzie pracuje dla eleganckich, snobistycznych magazynów, a Lazurowym Wybrzeżem, Paryżem, Wyspami Bahama i arystokratyczną Anglią. Tam mieszkają ci, których stare, a przynajmniej wystawne siedziby fotografuje na zlecenie nowojorskich chlebodawców. Blichtr i przepych, wśród których się obraca, nie odebrały mu rozumu - widzi, że jeden z tych bogaczy nie zadowala się tym, co ma; w dziwacznych perypetiach obrazu wielkiego impresjonisty fotograf wietrzy jakieś oszustwo. Chce więc zbadać, co to jest...

"Psi żywot", tłum. Arkadiusz Nakoniecznik;

Pies najlepszym przyjacielem człowieka? Hm... To NAPRAWDĘ zależy od punktu widzenia. Owszem, przy odrobinie dobrej woli można się z człowiekiem zaprzyjaźnić, ale ilu to wymaga wyrzeczeń! Nie wolno tarzać się w zdechłych gołębiach ani sprawdzać sprinterskich uzdolnień kur z sąsiedztwa, nie należy wylegiwać się w pościeli ani otrzepywać błota na dywanie w jadalni, a co najgorsze, od czasu do czasu trzeba się kąpać. Czy mimo wszystko, warto zadawać sobie tyle trudu? Po lekturze tej książki nikt nie będzie miał wątpliwości. Podyktował ją "drugiej połowie" swej Madame pies, którego czytelnicy poznali w powieści "Zawsze Prowansja".

"Wiwat agencja!", tłum. Paulina Breitner i Arkadiusz Nakoniecznik;

"Jeszcze raz Prowansja", tłum. Zofia Zinserling.

Po z góry skazanej na niepowodzenie, wynikającej z naiwności próbie zapuszczenia korzeni w innych rejonach świata Peter Mayle wraca do ukochanej Prowansji. W swojej najnowszej książce dzieli się z czytelnikami radością z tego powrotu; z właściwym sobie poczuciem humoru opisuje miejsca, zdarzenia i ludzi tworzących barwny, pozornie może nieco zwariowany, w gruncie rzeczy jednak stabilny i uporządkowany świat, w którym tak dobrze się czuje. Ta pogodna, napisana ze smakiem powieść daje czytelnikowi nie tylko satysfakcję z obcowania z utworem literackim na bardzo wysokim poziomie, lecz również sugeruje, że świat nie jest taki zły, a nawet - przynajmniej gdzieniegdzie i od czasu do czasu - bywa wręcz sympatyczny.