Peter Mayle

Prowansalski kalendarz

Styczeń - sen zimowy. Wzmożona działalność prokreacyjna. Biesiadowanie. Śnieg, mróz, mistral.

Luty - jak wyżej, ale pod koniec miesiąca można zacząć pracę w ogrodzie. Pierwsze telefony od kandydatów na darmowe wakacje.

Marzec - kwitną migdałowce, na targach pojawia się sprzęt rolniczy, sadzonki i pierwsze nowalijki. Koniec sezonu na trufle. Czyszczenie basenu.

Kwiecień - Menicucci zmienia czapkę i buty na lżejsze. Targ nabiera kolorów. Kwitną czereśnie. Pojawiają się pierwsi turyści, w związku z czym Massot zastawia swoje pułapki.

Maj - pielenie winnic, opryskiwanie czereśni, pierwszy zbiór lucerny, sadzenie lawendy. W końcu miesiąca zbiór czereśni.

Czerwiec - upał. Peter Mayle doradza sjestę południową. Świeże figi i melony. Wystawa psów w Menerbes.

Lipiec - początek najazdu turystów. Susza, upał. Turnieje gry w boules.

Sierpień - szczyt sezonu turystycznego. Mieszkańcy wyjeżdżają na wakacje daleko od Prowansji albo uzbrajają się w cierpliwość. Burze i pożary lasów. Wyścigi kóz w Bonnieux i osłów w Goult. Festyny, festiwale.

Wrzesień - spada zaludnienie - mieszczuchy masowo opuszczają letnie rezydencje i domki, miejscowi liżą rany i plotkują. Pierwsze winobrania. Otwarcie sezonu łowieckiego. Targi mody myśliwskiej w Cavaillon.

Październik - sezon grzybowy. Ostatnie kąpiele w basenie.

Listopad - przycinanie i palenie pędów winorośli. Pierwsze zimowe mistrale - pogoda dla samobójców.

Grudzień - czyszczenie kominów. Przygotowania do żywej szopki - przegląd bobasów do roli Dzieciątka, ciężkie czasy dla osła pana Ponceta. Początek sezonu biesiad. Zbliża się Boże Narodzenie - czas zamówić ostrygi, foie gras i świeże trufle.